infolinia KONTAKT:
86 271 22 10 wew. 27

Aktualności i informacje

SPEKTAKLE EKOLOGICZNE „BARON SMOG” I „JASKINIOWCY” ODBYŁY SIĘ W ZAMBROWIE

Teatr Niewielki z Krakowa, działający w strukturach Krakowskiego Biura Promocji Kultury, przygotował propozycje widowisk teatralnych o charakterze edukacyjnym dla dzieci z Zambrowa. W poniedziałek, 14 maja 2018 r., w Centrum Kultury w Zambrowie odbyły się dwa spektakle ekologiczne. Przedsięwzięcie zorganizował Urząd Miasta Zambrów we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Zambrowie. Do wzięcia udziału w wydarzeniu zaproszono uczniów szkół podstawowych.
Spektakl „Baron Smog” był dedykowany najmłodszej widowni, w wieku do 10 lat. Tytułowy bohater przedstawienia dąży do tego, aby ziemia i powietrze były zanieczyszczone. Wybiera na swą prawą rękę mała dziewczynkę Tosię, która ma mu pomóc w realizacji niecnego planu zapanowania nad światem. Jest jednak ktoś, kto dołoży wszelkich starań, aby pokrzyżować plany Barona. Lalka, którą Tosia bawiła się w dzieciństwie, ożywa. Lusia tłumaczy dziewczynce, że to co chce zrobić baron jest złe. Tosia posłuchała Lusi. Przeciwstawiła się baronowi, przestała śmiecić i wykonywać jego polecenia. Po rozmowie z Tosią i Lusią, baron  również się zmienił. Przeobraził się w barona czystości - mgłę.
Drugie przedstawienie pod nazwą „Jaskiniowcy” przygotowano dla uczniów klas IV-VI. Spektakl opowiadał historię dwójki bohaterów Humany i Wira. Akcja toczyła się w czasach prehistorycznych. Na Ziemi rosło wiele bujnej roślinności, było czyste powietrze i woda.  Jedynym problemem  ówczesnych ludzi było upolowanie dinozaura, który stanowił główne źródło pożywienia.  W pewnym momencie ich życie zakłóciła niespodziewana wizyta podróżniczki z odległej przyszłości. Reperia chciała znaleźć skuteczne rozwiązanie na problemy świata współczesnego: zanieczyszczenia powietrza, smog, masowa produkcja śmieci. Podczas rozmowy z jaskiniowcami udaje się znaleźć receptę na to co zrobić, żeby nie zanieczyszczać dłużej świata. Rozwiązaniem jest wykorzystanie wszystkich dostępnych źródeł energii odnawialnej: słońca, źródeł geotermalnych, wiatru, wody i biomasy. Z samochodów przesiąść się na rowery, na domach montować kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne. Dzięki temu nasza planeta będzie czysta i zadbana. W podziękowaniu za podsunięcie rozwiązania problemów przyszłości Reperia postanawia zabrać ze sobą Humanę i Wira do swojego świata, którzy chętnie pomogą jej wcielić te wszystkie pomysły w życie.
Przygotowana oferta edukacyjna miała na celu poszerzenie świadomości ekologicznej i rozwijanie właściwych postaw wobec przyrody wśród dzieci. W spektaklach poruszano najbardziej aktualne problemy ekologiczne współczesnego świata: smog,  niska emisja, brak lub niewłaściwe segregowanie odpadów. Widowiska miały na celu popularyzację segregacji odpadów i recyklingu. Uświadomiły widzom jak ważne jest ograniczenie niskiej emisji i dbanie o czystość powietrza.
W Zambrowie po pierwszy raz odbyła się impreza o charakterze kulturalno-edukacyjnym. Sądząc po reakcji publiczności, warto organizować naukę poza murami szkoły. Dzieci ochoczo włączały się do udziału w przedstawieniach, śpiewały piosenki i biły brawa.

Wioleta Klimowicz
Wydział Gospodarki Komunalnej
Urząd Miasta Zambrów

<< Powrót do poprzedniej strony

Projekt i realizacja: 2013 Tworzenie stron internetowych http://stania.info